The Blog

- - in Rehabilitacja

Rodzaje kontuzji zimowych

W przypadku złamania konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kończyny, samodzielne zabezpieczenie miejsca urazu i szybka wizyta w szpitalu. W placówce medycznej zwykle konieczne jest nastawienie kości i unieruchomienie jej poprzez założenie opatrunku gipsowego. W sytuacji, gdy złamanie jest otwarte, najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.

 

Gdy dojdzie do zwichnięcia konieczne jest zastosowanie zimnego okładu oraz unieruchomienie stawu, a następnie konsultacja z lekarzem chirurgiem. W placówce medycznej nastawia się staw oraz usztywnia miejsce urazu, by dać ranie czas i możliwość zagojenia się.

 

Skręcenie kolana lub kostki to kolejny uraz, charakterystyczny dla sezonu zimowego. Gdy wystąpi, należy zastosować zimny okład oraz maści zmniejszające ból i opuchliznę. Po konsultacji lekarskiej, ekspert może zalecić usztywnienie miejsca urazu poprzez opaski uciskowe lub gips.

 

W przypadku stłuczenia należy schłodzić staw oraz zastosować maści i okłady z preparatów zmniejszających ból i opuchliznę. Stłuczone miejsce można masować, aby przyspieszyć regenerację tkanek.

W każdej z powyższych sytuacji zalecana jest odpowiednia rehabilitacja, która ułatwi powrót do pełnej sprawności fizycznej. Tą czynnością, którą można wykonywać samodzielnie w domu, po ustaleniu planu terapeutycznego z diagnostą, jest m.in. magnetoterapia. Można ją wdrożyć niezwłocznie po wystąpieniu stłuczenia, a także po zdjęciu gipsu w przypadku skręcenia, zwichnięcia i złamania.

Magnetoterapia wytwarza pole, które przyspiesza regenerację komórek kostnych oraz ułatwia prawidłowy zrost kości. Zwykle wystarczą 2-3 aplikacje dziennie przez 10 do 15 dni, by odzyskać sprawność w uszkodzonej kończynie – podsumowuje Violetta Taciak.

Zima sprzyja urazom. Ryzyko upadku generują nie tylko oblodzone drogi i chodniki, ale także uprawiane w tym sezonie sporty – np. jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie. Choć jesteśmy ostrożni, czasem nie da się uniknąć kontuzji. Ważne jest wtedy jednak to, jak zareagujemy. Warto pamiętać, że odpowiedni plan terapeutyczny i rehabilitacja pozwolą na zdecydowanie szybsze wrócenie do pełnej sprawności fizycznej.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Your Comment*

Name*

Email*

Website*

Facebook